Hur vi lanserade och växte The Everygirl

Allt började tillbaka i augusti 2011, när vi möttes för en kopp kaffe, bärbara datorer i handen, på en lördagseftermiddag. Våra vänner var alla på stranden eller tagit brunch eller körde ärenden. Men vi hade jobb att göra.

Det är galet att tro att vi nu har kört i nästan sex år (Nej, vi är inte säkra på hur det är möjligt heller!) Och vi vill dela lite om hur vårt företag gick från en idé till var det är idag.

Början

Den 13 augusti 2011 var vi bara två kvinnor som hade träffat mindre än en handfull gånger och på den dagen blev affärspartner och, under de närmaste månaderna, mycket nära vänner. Vi introducerades via våra personliga bloggar och bestämde oss för att sitta ner på aяCaribou Coffee i Chicago centrum för att diskutera en gemensam dröm. Vi letade efter ett sätt att inspirera kreativa, karriärdrivna kvinnor som, som oss själva, försökte räkna ut allt. Du vet - karriär, ekonomi (401K och Varför behöver jag en!), dekorera ett hem, resa, relationer, och du vet - livet saker. Vi ville skapa en resurs som vi önskat hade funnits för vår egen vägledning och underhållning - men det fanns inte någon sajt.

På något sätt, två kvinnor med kreativa grejer och inte en ounce av affärsverksamhet, lanserade ett företag och gick från att arbeta heltidsjobb utöver att köra webbplatsen (med ett team av extra praktikanter) till ett heltidssamarbete med fem deltidsdirektörer varumärke partnerskap, 20 regelbundna bidragande författare, och ett kontor i West Loop of Chicago. Om du är i början av en ny blogg eller ett företag, kolla in det här inlägget på Daniels blogg om de 6 saker som varje entreprenör behöver när de bara börjar.

Vi hade bloggar personligen i tre respektive fem år, Danielle med Breakfast at Toast och Alaina at Live Creating Yourself. Men ingen av våra bloggar gjorde några pengar. Det var inte så mycket av en sak sen då - alla bloggar bara för skojs skull. Eller som ett kreativt utlopp användes uttrycket vanligt. Mellan oss två hade vi över 6.000 personer på våra bloggar varje dag, vilket definitivt hjälpte med lanseringen av vår webbplats. Danielleяworked för sig från home runяa grafisk designstudio med speciale i bloggdesign. Alaina har en heltidssamarbete som gör kommunikation och grafisk design för ett ideellt företag baserat i DC (men hon arbetade på distans från hemmet i Chicago).

Vi var båda ensamma, i våra tjugoårsåldern, och ekonomiskt oberoende. Utan dessa jobb (och du vet, inkomst) skulle vi inte ha kunnat starta den här webbplatsen. Wejacontinued att jobba de heltidsjobb i över ett år medan de växte The Everygirl, vilket innebar att Alainas traditionella 9-5: e arbetstid var majoriteten av Everygirl-arbetet på natten och på helgerna. I grund och botten nonstop med raster att äta och gå våra hundar.

Starta vår hemsida

September 2011

Efter det som kändes som oändlig fram och tillbaka med att försöka komma med en NAME för denna online-e-magasinwebbsidesidé, bestämde vi oss för The Everygirl. Det skulle skapas avяThe Everygirl, för The Everygirl. Och webbadressen var tillgänglig! Vi kunde inte tro det. Kan inte berätta för dig hur lyckligt vi båda är, att webbplatsen inte heterNori, 22, Adler Grey,яor ​​Southport Stop -яskratta inte, men det var alla seriösa utmanare för namnet.

oktober

Starta en webbplats med mycket lite finansiering är. inte. lätt. Eftersom wejanboth hade en omfattande grafisk designupplevelse, samarbetade de två med att designa vår logotyp och själva webbplatsen, vilket sparar oss väl över 10 000 dollar. Ja - logo design kan vanligtvis ställa dig tillbaka från $ 500-5000. Vi hittade webbutvecklare byggaяut Webbdesignen vi skapade för $ 6000, som vi betalade för varje bidragande halvdel, drar från varje av våra sparkonto. Vi hade turligtvis våra egna datorer och programvara (Photoshop). Danielle hade en trevlig kamera att skjuta innehåll, och Alaina hade en bil, vilket var till nytta för de många fotograferingar som behövs för att skapa innehåll och starta webbplatsen. Det har verkligen varit ett lagarbete från dag ett.

november

För att skapa innehållet för att starta webbplatsen redogjorde vi för vad våra första två veckors innehåll skulle se ut. Det var några historier vi ville täcka i New York City - en lägenhetsresa, karriärprofil och lite reseinnehåll. Vi trodde också att detta var ett bra sätt att se till att ingen tänkte på The Everygirlяsolelyяasjaa Chicago blogg. Vi ville aldrig betraktas som strikt Chicago, utan ville istället ge innehåll från runt om i landet och till och med världen. Wejafound verkligen billiga flygare till NYC och sov på golvet i Daniens mammas väns tomma lägenhet eftersom det inte fanns någon budget förяhotels. Vi planerade en handfull fotofel på två dagar och åt så billigt som möjligt. Det var vår första riktiga affärsresa och det var bortom spännande.

December - januari

Några annonser såldes, men det tog en solid två år tills vi växte vår webbplats och började göra tillräckligt för att betala oss heltidslöner.

Även med vår erfarenhet av bloggar hade vi verkligen ingen aning om vad vi gjorde eller vad vi förväntade oss. Världen av bloggar och webbplatser har förändrats drastiskt under de senaste åren, och vår forskning bestod av att springa personliga bloggar i några år och göra nollpengar som gör det. Vår affärsplan var att sälja annonsplaceringar, precis som du skulle se i en tidning, men det är inte hur vi tjänar pengar. Det visar sig att sponsrat innehåll (dvs att integrera ett varumärke i en historia) är det som har fungerat för oss.

22 februari 2012

Vi lanserade till världen. Över 11 000 personer besökte vår webbplats den allra första dagen på grund av en stark organisk (dvs. fri) marknadsföringskampanj - främst Twitter och med hjälp av andra bloggarvänner som sprider ordet! Naturligtvis senast den följande veckan föll wejahad till en stadig 3 000-6 000 unika besök per dag. I dag har vi över en miljon besökare i månaden, odlas organiskt i fem år och nu med en relativt liten marknadsbudget som spenderas på Facebook.

GrowingяThe Everygirl

Från början har vi publicerat minst två nya artiklar om dagen, яfive dagar i veckan, яMonday-Friday. Vi har konsekvent använt sociala medier (och i början, våra personliga bloggar) att dra i mer trafik. Pinterest var avgörande de första åren sedan de stiften (som leder användarna till vår webbplats) fortsatte att växa, vilket ledde Pinterest-användare till TheEverygirl.com. Nuförtiden går både Facebook och Instagram med Pinterest som stora trafikförare. Det är galet att tänka att Instagram inte var en sak när vi först lanserade. Möjligheten att anpassa sig och växa med den växande marknaden var alltid en viktig del av vår strategi utan strategi.

Vi har alltid haft tur eftersom det visar sig, precis som vi behövde denna typ av webbplats, så gjorde mycket av dig! яVi är så glada att vårt innehåll alltid har resonated withяyoung kvinnor online. Faktum är att bara fyra månader efter lanseringen under 2012 inkluderade Forbes på deras lista över Top 10 Websites for Millennial Women och Top 100 Websites for Women. Det var en stor chock och ära och gav oss verkligen det förtroende vi behövde för att hålla det igång (även om det skulle vara länge innan någon av oss såg några monetära frukter av vårt arbete). Som vi sa har vi aldrig anställt eller betalat ett PR-företag eller hade någon marknadsföring för vårt varumärke. Det var allt socialt media och online-ord från munnen: de fantastiska kvinnorna som vi presenterar på webbplatsen var glada att dela sina funktioner med sina anhängare, bloggare sa ja till att bli presenterad och en berättelse om Buzzfeed fick oss 20 000 nya Instagram-anhängare på en helg.

Partnering med varumärken

Efter några månader började vi höra från varumärken som var intresserade av att samarbeta med oss. Processen var långsam, яbut efter några misstag, som att partnera med ett varumärke som inte var estetiskt lämpligt och en som ville ha lite för mycket marknadsföring, lärde vi oss vad som fungerar för oss och, ännu viktigare - våra läsare. Det var en bra linje i början eftersom vi behövde tjäna pengar och skulle försöka få det att fungera, men vi lärde oss snabbt att om ett varumärke inte är omedelbart passande (det vill säga våra läsare kommer att älska detta) är svaret alltid nej.

Vi har också tecknat med en byrå som tog potentiella partnerskap på väg och tog 50% av varje affär. De hanterade lite annonsutrymme på vår webbplats och gjorde oss pengar, men vi föredrog alltid att kunna arbeta direkt med varumärket själva.

Det fanns några få obetalda partnerskap - allt för att hjälpa vårt företag att växa och göra våra läsare lyckliga. Vi utvecklade relationer med varumärken vi älskar och eftersom vi visste att våra läsare skulle älska innehållet. Vår verksamhet går ut på varumärken som betalar oss, men vi säger bara ja till varumärken vi älskar att vi är övertygade om att du kommer att älska för.

För tre år sedan växte vi vårt lag med en deltidsdirektör för partnerskap, och vi hade Ally på laget ändrade allting. Vi har en bakgrund i varumärkespartnerskap eller försäljning, vilket gör att vi genomför varje partnerskap för oss (och gör allt från kundkommunikation och förhandlingar för att se till att allt är perfekt) hjälpte vårt företag att växa.

Investera i vårt företag

Under hösten 2013 var det dags att redesigna webbplatsen. Medan den ursprungliga designen de två av oss skapade tittadeSöt, det var knappast optimerat för funktionalitet och användarens retention. Vi hittade och hiredяa lokala team av frilansare att redesigna-vår första stor investering! Tänk på att vi gick med frilansarna eftersom de var betydligt billigare än de stora företagen och det var vad vi hade råd med.

När vi bara började och genererade lite till nojarevenue var vi rädda för att öppna ett företags kreditkort, så vi var beroende av ett betalkort. Enorm misstag. Så småningom, två år i, onceяwe kunde, ansökan om ett företag kreditkort var en spel-växlare. När det var dags att investera i nya bärbara datorer, företagskostnader och så småningom en tredje webbplats omdesign, med ett kreditkort kunde vi fördel fromяwas key och vårt företags tillväxt var verkligen beroende av dessa investeringar.

Nu använder vi oss av American Express Blue Business Plus kreditmedlemskapsbelöningar för att växa upp i affärer. Det är det enda kortfristiga småföretagskreditkortet från en större emittent som erbjuder 2X medlemskapsbelöningspoäng på de första $ 50.000 i daglig inköp varje år (utan kategorirestriktioner), med 1X MRP därefter. Kortet har en 0% inledande APR på inköp och balansöverföringar i 15 månader och utökad köpkraft över kreditgränsen för större inköp.

Anställa våra första anställda

Som vi nämnde tidigare tog vi deltidsspridare på varumärkespartnerskap. Detta hjälpte vårt företag att växa, och ungefär ett år senare tog vi vår första heltidsuthyrning - vår ledande redaktör Allyson Fulcher. Allyson tog över vår kalender och hanterade våra 20 deltidskritiker, så att vi (igen) kunde fokusera mer på företagstillväxt. Det innebar att man spenderade mycket mer pengar - speciellt när vi lagt till hälsoeffekter för laget - men att hyra rättstjänsten hjälpte oss att ta vårt företag till nästa nivå.

Vi var inte spridna tunna och kunde fokusera på mindre, vilket hjälpte oss att göra mer. Ett år senare tog vi på en heltids social media manager (även en tidigare intern) och kort därefter en heltidsassistentredaktör. Senast kom en annan före detta praktikant på deltid - fyra dagar i veckan. Det är galet och spännande att tro att det var en punkt där det bara var oss och några mycket deltidsanställda, för att vi verkligen inte kan föreställa oss att göra något av detta utan vårt lag.

Vi är så glada att börja år sex med ett större lag och några nya idéer som vi inte kan vänta med att få fram. Du är då vi gör vad vi gör. Det är vårt hopp att vår okonventionella start kommer att inspirera dig att följa ditt hjärta och göra det du älskar! O När du har fattat beslutet att starta ditt eget företag (om du är där nu, grattis!), Gör ett löfte åt dig själv att ge det hela och veta att det är en lång väg, men om det fungerar är det så värt det. Omgiv dig med människor som tror på dig, sluta jämföra dig med andra, och glöm aldrig att över natten framgångar ärяrarelyяa sak.

Det här inlägget var i partnerskap med American Express, men alla yttranden är de i redaktionen.