Varför Moorea Seal säger att du inte behöver överköra för att vara älskad

Moorea Seal är inte bara ägare till en framgångsrik butik, hon är en begåvad smycken designer, har sin egen linje av kontorsaccessoarer, och är en bästsäljande författare. Hon pressade bokstavligen denna intervju mellan skrivande och konst som styrde sin fjärde bok - på grund av nästa år. En titt på hennes Pinterest-kort eller Instagram-konto kommer att få dig att redesignera varje utrymme i ditt hem och handla till en helt ny garderob.

Med tre inspirerande böcker som redan finns på hyllor (du vet att de är fantastiska när Oprah handplockar dem för sin webbplats) och ett helt nytt flaggskepp i Seattle, som visar handgjorda designers och donerar en procentandel av vinst till ideella organisationer, lever Moorea verkligen henne motto gör bra, gör bra. Här delar Moorea hur hon började, vilket inspirerar henne och hennes vision för framtiden för hennes varumärke.

Namn: Moorea Seal, VD och Creative Director of Moorea Seal
Ålder: 31
Plats: Seattle, WA
Utbildning: BA i Studio Art med betoning i Illustration

Vad var ditt första jobb utanför college och hur landade du det

Jag tog examen 2009 under höger på effekterna av lågkonjunkturen och tro mig, det var en riktigt svår tid att komma in i arbetsvärlden, särskilt som någon med en examen i Konst. Men det som studerade konsten lärde mig att skapa något ur ingenting, att vara innovativt även när resurser är knappa. Jag nannied för två familjer strax efter college för att se till att jag kunde finansiellt hålla mig själv.

Sedan började jag en Etsy butik för att utmana mig själv för att komma fram till ett kreativt sätt att leva, jag försökte sälja illustrerade kort först men det gick inte bra. Jag började också arbeta som konstnärassistent till en skulptör här i Seattle som betalade lite, men var verkligen berikande konstnärligt. Det inspirerade mig att försöka göra smycken, föreställa mig det som småskaliga skulpturer. Och därifrån började jag sälja smycken på Etsy och mitt lilla varumärke växte och växte. Jag startade också en blogg 2009 som ett sätt att uttrycka mig själv genom att skriva, utmana mig själv för att skapa konst och dela den och att hitta samhälle över hela världen.

Senast 2010 började jag göra frilans illustrerade porträtt för bloggare, grafisk design, bloggdesign (jag lärde mig lite grundläggande kodning) och började göra designarbete för musiker. Jag hade inte ett jobb direkt utanför college. Mer som sex! Och jag hade inte möjlighet att landa något bra betalande eller anmärkningsvärt. Men jag hustrade hårt och klarade mig medan jag försökte många olika saker och göra det mesta av tiden jag hade.

Var växte du upp, och hur hamnade du i Seattle

Jag växte upp på landsbygden i England i en by på 400 personer, då när jag var 8 flyttade vi till en stad med 2000 personer i Sierra Nevada-bergen i norra Kalifornien, som heter Nevada City. Jag slutade flytta till Seattle för college efter att ha haft ett ganska traumatiskt första år på college i södra Kalifornien. Jag älskade hur Seattle kände sig som en liten storstad med naturen runt. Men dessa dagar blir det ganska trångt inuti staden. Kan vara en anledning att flytta tillbaka till Storbritannien någon dag!

Du har en massiv Pinterest som följer, hur hände det här och hur har Pinterest spelat en roll i din verksamhet

Det var verkligen en överraskning! Omkring 2011 arbetade jag som frilans grafisk designer, illustratör och bloggdesigner. Jag hittade Pinterest när det var i Beta och tyckte att det skulle vara ett bra sätt att skapa inspirationsbrädor för mina kunder. När jag en gång använde det som ett verktyg för mina klienter, insåg jag att det var ett bra sätt att skapa inspirationskort bara för mig själv. Jag har alltid varit någon som älskar att dokumentera, samla, journaling och skapa sidor av konstböcker fyllda med utklipp av saker jag älskar. Pinterest kände mig som ett digitalt utrymme för att jag skulle kunna samla på samma sätt som jag gjorde på papper.

Det var inte förrän någon frågade mig hur många anhängare jag hade på Pinterest ungefär 6 månader senare som jag insåg, omg, jag hade 250 000. Och sedan dess har den vuxit till 950 000! Det var på grund av Pinterest att jag bestämde mig för att samarbeta med mina nuvarande affärspartners och börja mooreaseal.com, skapa en webbplats som tydligt återspeglade den kreativa visionen hos mina Pinterest-styrelser. Det kände mig verkligen organiskt att skapa en butik som kuraterade varor på samma sätt som jag intuitivt klämde på Pinterest. Pinterest är fortfarande en av våra största trafikförare.

Du har nu skrivit tre fantastiska böcker; skulle du berätta lite om inspirationen bakom varje och hur idéerna för dem kom till

Dessa böcker är mitt hjärta!

52 Listor Projekt började som ett projekt på min blogg 2013. Jag är mycket öppen om att ha depression, ångest, яand trauma och jag visste att om jag kämpade med dessa saker, så många fler människor måste ta itu med samma svårigheter - tyst eller högt . Jag ville skapa en resurs för mig själv och andra för att hjälpa till att hålla mig centrerad i ögonblicket och uttrycka våra tankar och känslor på korta och enkla sätt genom att lista. Listorna skapar också möjlighet för oss alla att upptäcka dold visdom och inblick om vem vi är och vad vi behöver. Den här boken handlar om guidad självupptäckt. Och år 2015 fick jag chansen att göra den till en bok tack vare Sasquatch Publishing House här i Seattle och upptäckte min blogg och tyckte om min skrivande röst!

52 Listor för lycka inspirerades av min insikt att ingen framgång lyckades skapa en långvarig lycka, att lycka måste hittas inom den person jag redan är och som jag investerar i dagligen. När min första bok gjorde så bra genast, blev jag upptagen i Anthropologie, Urban Outfitters, Barnes och Noble, och över 400 butiker över hela världen så fick jag mig bara inse att även om framgången var fantastisk och så spännande var det ett ögonblick att njuta av, snarare än något som definierar mig som en person och mitt värde. Lycka kommer inifrån, och varje person på jorden förtjänar glädje och kärlekens gåva. Den här boken handlar om att skapa en glädjeövning och lära sig insatserna av vad som verkligen ger dig glädje.

Känn dig som hemma kom för att hemmet är en enormt viktig sak för mig, en källa till komfort och glädje, en plats som är värd att investera på många sätt. Jag har flyttat nästan varje år, ibland några gånger om året, under de senaste 13 åren. Varje gång jag flyttar, när jag först landar i ett nytt utrymme, har jag svårt att känna sig som mig själv när jag inte ser mig själv i min omgivning. Hemets visuella och taktila inslag har så stor inverkan på vårt emotionella välbefinnande och det är det fokus jag utforskat genom denna bok och ger resurser för läsare att utforska vad som verkligen gör dem till att känna sig hemma inom sina utrymmen och inuti sig.

Vad tycker du om att du skiljer dig från andra butiker Var får du inspiration

Någonting som vi ofta ser i landskapet med butiker med en härlig härdning av unika föremål och kläder är en väldigt ömtålig och slags hållbar inställning, som om butiken och själva produkterna är så vackra att de är extremt exklusiva. Målet med vår butik har alltid varit att utmana det falska konceptet, att de vackraste objekten endast är för en utvald grupp människor. Vi har alltid försökt erbjuda ett utrymme med inklusivitet, positivitet och värme samtidigt som vi delar varor som erbjuder ett unikt perspektiv och design, och framför allt firar designers vars verk görs inom USA..

Vi är mycket inspirerade av vad som händer i kultur och varje säsong, från politik till social förändring, vi älskar att upptäcka och lagra produkter som ger glädje och en självkänningskälla. Jag är alltid på jakt efter nya designers och ny konstnär inom mode- och designvärlden. Och smycken är verkligen där vår specialitet finns. Vi startade vår onlinebutik med inriktning på smycken och det har vuxit med kläder, heminredning och gåvor sedan dess och naturligtvis också till ett vackert affärshotell i Seattle! Smycken och en önskan att dela ett positivt utrymme och budskap är verkligen där vi får mest inspiration.

Du är värd för många händelser i din butik, varför gör du det här Vad har varit några av dina favoriter

Med den önskan att vara ett utrymme för inklusivitet, en källa för att odla och främja samhället och fira nya perspektiv i design och röster, tror jag att det satt oss upp från början att vara en utmärkt värd för evenemang! Я Vi har några återkommande händelser : Lyckliga timmar varje fredag ​​fromя5-6: 30 in our storefront. Gratis champagne och en gåva med varje köp! Vi har ofta tarotavläsningar, astrologiavläsningar och till och med fria nagelkonsthändelser med Juniper Nails. Vi älskar också värdevenemang som verkligen möter oss i varje säsong. Kransmakare på vintern, till exempel. Vi kan inte vänta på fler evenemang under det kommande året.

Vem är på ditt Moorea Seal-lag Vad är din lagstruktur

Vi startade vårt företag tillbaka 2013 med bara jag, min kusin Reed, som har en bakgrund i marknadsföring och försäljning, och en av mina käraste vänner Jenette som har en bakgrund i detaljhandel och psykologi. Min bakgrund är i konst, musik, skrivning och social media marknadsföring. Därifrån gick Tram and Jessie snabbt till vårt operationsteam, först som praktikanter, och idag är de verkligen en del av kärnan som har hjälpt till att bygga detta företag. Eftersom vi har en butik på nätet, en grossist smyckelinje och pappers- och skrivbordslinje plus ett butiksbutik, har vi olika lag för olika delar av företaget.

Vi har fantastiska ledare i vårt affärshotell, vår butikschef Crystal and Reina, vår assistentchef. De hanterar 3-5 försäljningsteamanter i taget, beroende på säsong, samt samordna allt som händer inom vårt affärshotell, från dag till dag till verkstäder och evenemang.

När anställde du din första anställd Hur många har du för närvarande

Jag arbetade för mig själv under några år på egen hand på Etsy och genom min blogg från 2010-2013. Och när min Pinterest följde till nästan en miljon anhängare bestämde jag mig att det var dags att expandera och bygga upp något större av det jag hade startat på egen hand. Det var då jag bestämde mig för att samarbeta med Reed och Jenette. Jag visste att jag behövde jobba sida vid sida med personer som hade färdigheter som jag saknade så att vi som en enhet verkligen kunde arbeta optimalt med våra unika färdigheter för att bygga något fantastiskt.

Spårvagn var den första personen vi anställde inte för länge efter Reed och Jenette och jag började företaget. Hon började som praktikant men nu är hon vår verksamhet och leder så mycket som är kärnan till vårt företag. Hon är också den första personen i vårt lag att ha barn! Och vi är besatta av sin vackra lilla familj.

Vid denna tidpunkt har vi totalt 13 personer på vår personal. Och vårt mål för nu när det gäller bemanning är att hålla den så liten som möjligt så länge som möjligt, för att hålla det samhället tätt. Vi älskar verkligen att se de människor som är på vår personal växa inom vårt företag. Och mitt hopp är att de flesta med oss ​​idag kan fortsätta att växa med oss ​​som åren fortsätter. Vi älskar verkligen vårt lag!

Vad är några av de prestationer du är mest stolta över i din karriär

Det faktum att mitt företag fortfarande lever och sparkar är en enorm gåva som jag uppskattar. Att vara en liten företagare är hårt arbete, och alla i småföretag skulle berätta detsamma. 70% av de små företagen närmar sig tre år! Så det faktum att vi fortfarande växer fyra år i vår webbsida och butikshall kan jag bara vara tacksamma till alla våra kunder och vår personal som håller oss kvar.

Att lära mig att skriva mina böcker och sedan se hur djupt de har påverkat så många människor är egentligen vad jag personligen är mest stolt över och där jag hittar mest inspiration och glädje. Det betyder så mycket för mig att de ord jag har skrivit har hjälpt någon annan att driva sitt äkta själv. Med alla mina böcker, 52 Listor Projekt, 52 Listor för lycka, och Känn dig som hemma, Jag ville bara skapa verktyg som alla kan använda för att fördjupa sin självförståelse, självacceptans, medkänsla och kärlek. Och jag är så tacksam jag har möjlighet att fortsätta skriva fler böcker med samma avsikt och hopp.

Vad är några av dina förhoppningar och drömmar för framtiden

För min verksamhet: I år vill jag hålla koll på alla sätt vi har investerat i vår verksamhet och sedan få allt vi gör till sin högsta potential. Jag skulle vilja se det bibehålla sig med mindre avlit på mig som ett ansikte av ett företag. Jag skulle också vilja skapa nya passiva inkomstformer för biz så att alla är mindre utsträckta i sina uppgifter. Och långt in i framtiden skulle jag gärna bara se min verksamhet bli alltmer hållbar för sig själv och för min personal. En hälsosam lycklig affär runt om i världen. "Och, skriv böcker för resten av mitt liv! Jag jobbar på en just nu, det är fyra på fyra år!

För mitt personliga liv: Fortsätt investera i mina nya rutiner. Hitta nya sätt att ha roliga rutiner! Resa mindre ofta för arbete, och mer för nöje. Meditera att vara i nuet alltid. Somedag antingen vara en förälder eller en fosterförälder eller en mentor för barn. Flytta tillbaka till Storbritannien.

Vilket råd skulle du ge ditt 23-åriga jag

Du behöver inte bevisa någonting för någon och du behöver inte överdriva för att bli älskad. Sedan jag var liten tjej har jag alltid känt att det är min plikt att vara ansvarig för andra och att leda även när det stressade mig ut. Jag skulle ta på sig bördor som inte var mina att bära.

För några år sedan brukade jag säga att jag ville bli nästa Oprah eller Ellen eftersom jag älskar hur de ger tillbaka till människor och hjälper människor att känna sig upplyftade genom sitt arbete. Nu förstår jag att jag i min kärna är en vårdgivare och väldigt ömt, och det är beundran att älska andra som drar mig till Ellen och Oprah. Med den självförståelsen vet jag också att jag verkligen inte vill ha berömmelse eller glamour, eller något av de påtryckningar och påfrestningar som Oprah och Ellen måste uppleva med sin enorma närvaro i media. Jag vill inte ha de grejerna.

Jag vill att mitt arbete ska prata själv utan att jag måste vara framför och mitt. Men vad jag vill ha är att sköta andra på mina små sätt, särskilt genom mina böcker, genom att skapa källor till komfort och stödja självvård. De senaste 10 åren har lärt mig mycket för att värdera de små sakerna, de sötma och ömma stunderna i livet. Jag är en känslig ande, och jag vill ha 23 år gammal att jag vet att det är en bra sak att vara. Det är inte en svaghet, det är en gåva.

Moorea Seal är Everygirl

Favorit stad att besöka
Edinburgh, Skottland eller min hemby på landsbygden i England. Jag flyttade till USA när jag var 8, hoppas jag kunna flytta tillbaka till Storbritannien någon dag! Kanske pensionering.

Sista föremålet du splurged på
Jag har just köpt den här enda 14k guld- och pärlörhängen från min butik och jag är i KÄRLEK. Jag älskar att ha en blandning av unika små studs just nu.

Favorit sätt att varva ner

Titta på brittiska spelprogram på YouTube med min man och hund snugglade upp på soffan. Spelar videospel med en av mina bästa vänner.jaKaraoke med mitt besättning.

Favorit behandla dig själv behandla
Jag är en cookie fiend. Chokladkaka-cookie älskare för livet. Ännu bättre om det finns ett streck salt på toppen och valnötter, havregryn och kokosnöt blandad i.

Om du kunde äta lunch med någon kvinna, vem skulle det vara och varför
Jag skulle ha älskat att ha träffat Joni Mitchell på 60-talet, eftersom hennes musikaliska och konstnärliga karriär fortfarande bildades. Hon var anledningen till att jag började spela gitarr och skriva musik när jag var 15. Och hennes sårbarhet genom låtskrivning hjälpte mig så mycket genom ångårens ängsåriga år och mina 20-talets påfrestningar.

FAVORITER FRÅN MOOREA SEAL